A darázs királynő a darazsak társadalmában a legfontosabb szerepet tölti be: ő felel a kolónia sikeres gyarapodásáért, szaporodásáért. Hogyan ismerhető fel, mekkora a mérete, és miért szükséges a megölése? Ezekre a kérdésekre igyekszünk most választ adni.
A darázs királynő felismerése, mérete
A darázs királynő felismerése azért nem könnyű feladat, mert miután már szaporodásnak indultak a darazsak, visszavonul a fészekbe. Könnyen megkülönböztethető a többi darázstól, mert testmérete nagyobb, mint a többi egyedé.
A német-, kecske- és francia darázs esetében a dolgozók testmérete 13-18 mm hosszú, a darázs királynő mérete akár 20 mm-t is meghaladhatja. A legnagyobb hazai darázsfajta, a lódarázs esetén a dolgozók mérete 22-25 mm körüli, a lódarázs királynő mérete akár 30-35 mm is lehet, mely igen ijesztő látvány. A lódarázs királynők teste is kerekdedebb, teltebb, mint a dolgozóké, mivel életmódja jelentősen eltér a többiekétől.
A darázs királynő életciklusa, szerepe
Az első fagyok beköszöntével a darazsak elpusztulnak. Egyedül a megtermékenyített, fiatal királynők vészelik át a telet. A hideg időszakot általában nem a fészekben élik túl, hanem résekben, repedésekben megbújva várják a tél elmúltát.
A tavaszi, tartósan meleg idő beköszöntével, (általában március vége, április eleje) előbújnak rejtekhelyeikről és elkezdik keresni a fészek alapításhoz megfelelő helyeket. A darázs királynő felismerése ebben az időszakban a legkönnyebb, mert a fészekrakó darazsak esetében a tavasz elején kivétel nélkül királnyők vannak még csak.
Ilyenkor gyakran látni látszólag céltalanul röpködő, ide-oda bebújó darazsakat, akár nagyobb számban is. Ezek kivétel nélkül a telet átvészelt, megtermékenyített darázs királynők, akik keresik a fészek alapításhoz megfelelő helyeket.
A darázsfészek építését a királynő kezdi
Ha megtalálták az optimális helyet, megkezdik a fészek építését. A fészket növényi anyagokból készítik, melyet megrágnak. A fészkek színe általában papírszínű, de a színét befolyásolja a felhasznált növényi alapanyagok színe is.
A fészket mindig egy központi gerincre építi a darázs királynő, amelyre ráépülnek a lépek. A lépeket beburkolja, hogy a peték és a lárvák, majd a kifejlett darazsak védettek legyenek az időjárás viszontagságaival szemben.
A kezdetekben a királynő egyedül építi a fészket, vadászik, táplálja az utódait míg azok el nem tudják látni önmagukat. Ha a kolónia már elég naggyá nőtt, a királynő visszavonul a fészekbe és kizárólag a pete rakással foglalkozik. Innentől kezdve a darázs királynő ritkán hagyja el a fészket, a többi darázs táplálja, védelmezi őt.

Darázs királynő befogása
A darázs királynő befogása szinte lehetetlen, és teljesen szükségtelen is, mert a darazsak a méhekkel ellentétben nem végeznek beporzást. Jelenlétük nem csak veszélyes lehet az emberekre nézve, de kifejezetten káros is lehet.
A darazsak ragadozó rovarok, de kifejezetten kedvelik a magas cukortartalmú táplálékot. Előszeretettel fogyasztanak gyümölcsöket is. Megrághatják a termést, ezzel kárt okozhatnak, amely akár jelentős is lehet. Mivel húst is fogyasztanak, baktériumokat, fertőzéseket is terjeszthetnek, egészségügyi kártevőnek számítanak.
A méhekkel ellentétben sok hasznuk nincsen, így az esetleges áttelepítésükre sincs szükség, amely indokolttá tehetné a lódarázs királynő befogásának szükségességét.
Darázs királynő megölése
Ha a darazsak olyan helyre fészkelték be magukat, amely zavaró, vagy veszélyes, szükség van a darázsirtásra. A darázsirtás során általában a királynő megölése is megtörténik, ha bent tartózkodik a fészekben. Ha nincs a fészekben, jó eséllyel visszamegy az irtás után, ha nem kerül eltávolításra a fészek, és elpusztul a benne lévő darázsirtó szertől.
Lehetséges a királynőt megölni, mielőtt fészket építene?
Gyakran felkeresnek bennünket a kora tavaszi időszakban, hogy darázs irtást kérjenek tőlünk. Ilyenkor azonban nem tudunk segíteni, mert a darázs királynők még nem kezdték el a fészeképítését. Az előző évi fészek üres, a királynők nem ott vészelik át a telet. Ameddig nincs új fészek, nem tudjuk irtani a darazsakat.
A darázs királynők megölése lehetséges lenne, ha tudnánk, hogy hol vannak. Van mód teljes padlások porozására, kezelésére. Ez azonban egyáltalán nem garantálja, hogy elpusztulnak a darázs királynők, mert hiába volt korábban ott egy fészek, a királynők bárhol lehetnek, nem csak a padláson.

Mikor érdemes segítséget kérni?
A darazsak életét, szaporodásuk sebességét, sikerességét nagyban befolyásolja az időjárás is. A darázs királynő, ha már visszavonult a fészekbe és nincs más dolga, nagyon rövid idő alatt tud sok petét lerakni.
A darázsirtás akkor lehet sikeres, ha megvan a fészek. Ha az időjárás optimális, június-július környékén kezdenek el látványosan nőni a darázsfészkek, és gyorsuló ütemben szaporodni a darazsak. Ettől az időszaktól okozzák a legtöbb kellemetlenséget, ekkor vannak leginkább szem előtt. A darázsirtás ilyenkor válik igazán szükségessé, melyet célszerű mindig szakemberre bízni a hatékonyság és a biztonság miatt.